Proslavljena 118. brigada ZNG Gospić osnovana je 4. rujna 1991. u Gospiću. Ubrzo je postala stožerna vojna postrojba u obrani Gospića i većeg dijela Like. U sjevernom ličkom dijelu tu ulogu imala je također vrlo efikasna 133. brigada iz Otočca.

Prvo postrojavanje 118. brigade ZNG Gospić bilo je zapravo postrojavanje malobrojne i vrlo slabo naoružane 25. satnije ZNG Gospić. Osvajanje vojarne u Perušiću deset dana kasnije stvorilo je temelj za puni ustroj i tehnički neusporedivo bolju opremljenost 118. brigade. Bez izmišljenog uvoza oružja iz Rusije.

Kroz 118. brigadu ZNG prošlo 5700 branitelja, uglavnom s ličkog područja, smrtno je stradao 71, a ranjeno 294 pripadnika. Prvi zapovjednik brigade bio je Mirko Norac koji je tada imao 24 godine, ali vrlo skoro ovaj je mladić već u rujnu 1991. stekao brojne zasluge u obrani Like. Obrana Gospića je uz nadljudske napore i žrtve sve do osnutka 6. gardijske brigade „Vukovi“ ostvarena zahvaljujući 118. brigadi koja je skoro godinu i pol dana vodila krvave bitke protiv znatno brojnijeg i bolje opremljenog neprijatelja gdje su se udružili četnici Vojislava Šešelja, policajci Mile Martića, specijalci tzv. Kapetana Dragana, „Beli orlovi“, „Vukovi s Vučjaka“ i Srpska dobrovoljačka garda. Mnogi od njih su na 118. brigadi „polomili zube“ i odustajali od svojih osvajačkih nauma. U jednom od uličnih borbi i napada na Gospić poginuo je 15. rujna 1991. zapovjednik Srpske dobrovoljačke garde iz Beograda Đorđe Božović-Giška.

Nakon ukupno 13 lažiranja Srpskog radio Knina Gospić nikada nije pao niti postao „Bogorodičina Palanka“, kako je želio vođa srpskih četnika Vojislav Šešelj.

01. studenog 1992. godine službeno je od vojnika 118. i 133. brigade ZNG formirana 6. gardijska brigada, kasnije 9. gardijska brigada „Vukovi“. Za zapovjednika je imenovan pukovnik Mirko Norac, dotadašnji zapovjednik 118. brigade.

Ova postrojba je imala velike vojne uspjehe već od početne operacije Maslenica i osvajanja Rovanjske i Jesenica te Tulovih Greda pa do operacije Medački džep gdje je Gospić 9. rujna 1993. konačno oslobođen od svakodnevnog granatiranja, razaranja i pogibelji. Sve ostalo je časna povijest koju su pisali hrabri i nepokolebljivi branitelji iz cijele Hrvatske. Sve do pobjedonosne Oluje.

Gs Press