U vrijeme najžešćih napada na bojišnici nadomak Gospića 1991. godine hrvatskim braniteljima su se pridružili dragovoljci albanske nacionalnosti pristigli iz mnogih dijelova Hrvatske. Zato svake godine albanski dragovoljci obilaze nekadašnju bojišnicu u Lici. Danas ih je   primila zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić, zajedno s izaslanikom Ministarstva hrvatskih branitelja Markom Ratkovićem i predsjednikom Kluba 118. brigade ZNG Gospić Pajom Brkljačićem.

Jasna Orešković Brkljačić u uvodu je istaknula:

– Iznimna mi je čast što ste se danas opet okupili u Gospiću i pohodite nekadašnju bojišnicu. Kako sam čula od starijih, bili su to dani neizvjesnosti kada je Gospić bio izravno ugrožen neprijateljskim djelovanjem. Zahvaljujući zajedničkim borbama vaših dragovoljaca i domaćih snaga ovaj dio ličke bojišnice nikada nije pao, istaknula je u uvodu zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić.

Predsjednik Kluba 118. brigade ZNG Pajo Brkljačić još jednom zahvalio suborcima albanske nacionalnosti.

– Nas Gospićana je  početkom rata bilo malo, bili smo slabo naoružani i opremljeni. Zato kao dragovoljac Domovinskog rata znam da ste vi dali veliki doprinos u našoj borbi. Znam da vam je tada bilo vrlo teško jer ste stigli na nepoznati teren. Bio je kišan dan, ružno vrijeme, nadmoćan neprijatelj  i sve su nas nevolje zadesile. Bilo je to vrijeme najtežih bitaka za Gospić 1991. godine. Tada su nam albanski dragovoljci puno značili jer nam je svaka pomoć bila dragocjena. U vrijeme najtežih borbi poginula su dvojica vaših pripadnika, mi smo imali mnoštvo ranjenih. Bili su to početci kada nismo niti bili ustrojeni kao prava vojska. Mi smo tijekom bitke na prilazima Ličkom Osiku dali do znanja četnicima i JNA da se ne predajemo olako. Vama posebna hvala jer ste osim dolaska iz drugih sredina pokazali u Lici iznimnu hrabrost i požrtvovnost na kojoj vam građani Gospića i tadašnji suborci moraju biti vječno zahvalni, istaknuo je  Pajo Brkljačić iz Kluba 118. brigade ZNG Gospić.

Izaslanik ministra Tome Medveda Marko Ratković naglasio je zahvalnost na sudjelovanju albanskih dragovoljaca u najtežim danima Domovinskog rata.

– Posebno je važno što vi doživljavate Hrvatsku kao svoju domovinu jer ste se ustali u njezinu obranu kada je to bilo najteže. Zato u ime svih hrvatskih branitelja, ministra i potpredsjednika Vlade RH Tome Medveda i svoje osobno zahvaljujem na vašem doprinosu koji ste dali u obrani i osamostaljenju Hrvatske. Godina 1991. kada ste vi krenuli u obranu zajedno s nama bila je jedna vrlo teška godina. Tada nisu niti uspjele profunkcionirati sve državne institucije, ali je najvažnije što je Hrvatska imala dovoljno snage i kohezije oduprijeti se velikosrpskoj agresiji, naglasio je Marko Ratković, izaslanik ministra Tome Medveda. Predsjednik udruge albanskih branitelja Esad Čolaku iznimno je zadovoljan prijemom i odnosom Grada Gospića i Ličko-senjske županije.

– Mi ne graničimo kao dvije države, ali se jako dobro razumijemo. Hrvatska je među prvim državama koja je priznala Kosovo i u toj suradnji je Kosovu uvijek na pomoći. Taj most iz 1991. Hrvatska nikada  nije zaboravila. Zato mi uvijek govorimo kako imamo dvije domovine: Hrvatsku i Kosovo. Imali smo zajedničkog neprijatelja, prošli smo istu sudbinu. Svakako smo najlojalnija nacionalna manjina u Hrvatskoj i zato ćemo nastaviti biti takvi, kao što nastavljaju i naša djeca. Drago mi je da smo uspjeli razbiti predrasude da mi Albanci nismo samo pekari i slastičari, nego smo i ratnici, a naša djeca doktori, inženjeri i profesori. Ja sam ratni vojni invalid, u Domovinskom ratu poginulo je 87 naših suboraca, 17 ih se vode kao nestali i zato imamo pravo voljeti i živjeti u Hrvatskoj. Zahvaljujem Ličko-senjskoj županiji i Gradu Gospiću što ovakve susrete i komemoracije podižemo na jednu višu razinu, istaknuo je predsjednik Udruge albanskih branitelja Domovinskog rata Esad Čolaku i dodao kako je na bojišnici oko Gospića 1991. godine boravilo 257 dragovoljaca albanske nacionalnosti.

Radi pomoći i iznimno dobre suradnje ličko-senjskog župana Ernesta Petryja s albanskim dragovoljcima u ime zahvalnosti Udruga albanskih branitelja u Domovinskom ratu dodijelila je županu Petryju medalju udruge, koju je preuzela zamjenica župana, a znakovito je i tim vrjednije priznanje jer su do sada medalju udruge dobile samo tri osobe, među kojima je bivša predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te dr. sc. Jakša Raguž iz Hrvatskog instituta za povijest – Zagreb.

Nakon prijema upriličeno je polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i žrtvama Domovinskog rata. Potom su albanski dragovoljci obišli pružni prijelaz kod Ličkog Osika gdje su 1991. godine poginula dvojica njihovih suboraca.

Gs Press