U prepunoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta „dr. Ante Starčević“ okupili su se danas članovi obitelji Kolić, predstavnici lokalne samouprave, izaslanici brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rada i sportskih klubova, dok je Ministarstvo branitelja predstavljao izaslanik ministra, državni tajnik Darko Nekić.

U predvorju učilišta bila je izložena spomen-knjiga, a za upisivanje čekalo se u redovima.

Od Milana Kolića najprije se oprostio zapovjednik jedinice Specijalne policije Ivan Jelinić, postrojbe čiji je pripadnik 1990. godine bio Milan Kolić-Kole.

U govoru je Jelinić naglasio kako je upravo Kole bio među prvim specijalcima iz Gospića koji su branili Domovinu. U Gospiću i okolici, sve do Lovinca gdje se 1991. godine Kolić sa suborcima našao u potpunom neprijateljskom okruženju. U ime Kluba ratnih veterana 9. gardijske brigade „Vukovi“ govorio je dopredsjednik Milan Franić. On je činjenicu o Kolićevom sudjelovanju u ratnim djelovanjima kao profesionalnog časnika tijekom četiri godine u ratnom putu ove postrojbe.

Milan Kolić, naš Kole, uključio se u obranu Domovine uoči prvog napada neprijatelja na Gospić i Liku 1990. godine. Zadaće specijalnog policajca časno je obnašao pa se odmah po osnutku 9. gardijske brigade uključio u tu profesionalnu postrojbu i obnašao dužnost pomoćnika zapovjednika brigade za političku djelatnost. Pri tome je završio višu časničku školu, a nakon svršetka rata Filozofski fakultet u Rijeci.
Kako nije mirovao niti u miru ubrzo postaje gradonačelnik Gospića, a nakon dva mandata i župan ličko-senjski. Na svim ovim zadaćama Kole je uvijek bio dobar prijatelj, suradnik, kao i veliki zaljubljenik u sport, rekao je Milan Franić.

Opraštajući se od preminulog Kolića njegov dugogodišnji prijatelj i suradnik dr. Darko Milinović istaknuo je nekoliko detalja koji su u mnogome odredili Kolićev život.

Gdje god pogledamo u ovom gradu, u ovoj županiji vidljivi su tragovi rada našeg prijatelja Kole. Kole je institucija koju je stvorila povijest ovoga grada i Hrvatske. Njega život nije mazio. Kole je kao tinejdžer ostao bez majke. Ova tragedija ponovila se i s pogibijom njegove sestre. Naš Kole se nije predavao, obitelj mu je bila na prvome mjestu. Koliko puta se ispričao nama, svojim prijateljima jer je morao nešto načiniti za obitelj koja mu je uvijek bila na prvome mjestu: njegova supruga Ruža, kćeri Iva, Tina i Megi, nećakinja Petra i kasnije unučad. On je obitelji skidao zvijezde s neba, istaknuo je Kolićev prijatelj dr. Darko Milinović.

Gradonačelnik Gospića Karlo Starčević napomenuo je kako je Milan Kolić dao ogroman obol stvaranju hrvatske države. Kao policajac, vojnik, gradonačelnik i župan.

Na komemoraciji je govorio župan Ernest Petry. Napomenuo kako niti danas mnogi nisu svjesni kakvog smo čovjeka izgubili.

S puno tuge izražavam sućut obitelji Kolić. Činim to u ime djelatnika Ličko-senjske županije. Svi smo ga voljeli i svi smo zatečeni njegovim preranim odlaskom. Kole je bio naš prijatelj, rekli bi gradski čovjek, sugrađanin, odani suborac na kojega se može osloniti. Svojim nesebičnim radom kao da je sve podredio stvaranju hrvatske države. Bio je jedan od osnivača HDZ-a na području Gospića, a početkom agresije na Liku stavio se u obranu kao specijalac MUP-a, a kasnije kao pripadnik 9. gardijske brigade „Vukovi“. Potom je bio gradonačelnik Gospića i ličko-senjski župan.

Svojim angažmanom učinio je mnogo. To mu nikada nitko ne može i neće osporiti. Ostat će nam u neizbrisivom, dragom sjećanju kao dobar čovjek, prijatelj koji nam je bio na raspolaganju u svakoj životnoj situaciji. Osim u srcima svoje obitelji ostavio je dubok trag u svima nama, tugu koja se ne zaboravlja. Jer srce pamti, srce ne zaboravlja. Dragi Kole, pozdravi nam naše velikane kojima se sada pridružuješ, završne su riječi u komemorativnom obraćanju župana Ernesta Petryja.

Gs Press