Pozivamo vas na predstavljanje prve knjige autorice Nade Rogić “Švičke besede” te molimo da ga medijski popratite.

Gdje će se “Švičke besede” bolje osjećati nego u Švici, pa je i predstavljanje upriličeno upravo u Područnoj OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac u Švici, i to uoči blagdana švičkog patrona sv. Ivana Krstitelja – u petak, 23. lipnja 2023. s početkom u 19.30 sati.

O knjizi će govoriti prof. Orijana Paus (interpretacija), Milan Kranjčević (jezične osobitosti) i Manja Kostelac-Gomerčić (kontekst nastanka knjige).

Predstavljanje će zaokružiti prateća izložba slika amaterske slikarice Anke Rogić iz Rijeke, gitaristički duo te nastavak druženja uz mali domjenak.

Izdavač knjige je KUBS Baštinica, a tisak je sufinanciran proračunskim sredstvima Grada Otočca temeljem Javnog poziva za programe/projekte/manifestacije u kulturi za 2023. godinu.

Iz recenzije:

ČA je domoljubno obilježje, simbol prošlosti i moguće budućnosti. Zavičajne besede, obilježene različitim već navedenim ostvarajima, prožimaju život Nade Rogić, a time i tekstove u ovoj zbirci jer „Iskoni bje slovo…“ (U početku bijaše Riječ…), kako reče evanđelist Ivan.

Tom Riječju Nada Rogić razgoni mrak, da bude svjetlo, koje tama nikad ne obuze, iako Beseda „prevedena“ na standardni idiom postaje Epitaf: bijaše u početku, ali i na svršetku, Ona je alfa i omega.
Uzimajući u obzir ljepotu i značaj, jednostavnost i složenost, poetičnost i narativnost Švičkih beseda, Nada Rogić ovom je zbirkom sagradila striju koju niki srušit ne more… poradi Ljubavi. (Orijana Paus, prof.)

Iz biografije autorice:

Nada Rogić rođena je 5. travnja 1972. godine u Otočcu. Djetinjstvo i veći dio života provela je u Švici odrastajući u radničkoj obitelji. Zamjenska kuća djetinjstva bila joj je seoska škola u kojoj je od malih nogu boravila svakodnevno s majkom, švičkom učiteljicom. Za sebe kaže da je sigurno ranije počela čitati i pisati nego hodati. Samozatajnu i sramežljivu djevojčicu slova, riječi i knjige uvijek bi poveli u čarobne visine i postali su njezini nepresušni životni izvori. Kako su roditelji radili, nju i brata čuvala je teta koja je ostavila traga u njihovu odrastanju i daljnjem životu.
Srednju školu završila je u Otočcu 1989. godine, a splet okolnosti i nadolazeći rat omeli su njene planove o fakultetu u Zagrebu i želji da postane profesorica književnosti. Domovinski rat zatekao ju je na selu s roditeljima i ostalim susjedima s kojima je prošla sve one strahove i iščekivanja stvaranja sanjane domovine.
Domoljublje se u njenoj obitelji štovalo oduvijek i tada je jedini ispravni put bio da se i sama dragovoljno priključi 133. brigadi u Otočcu, da makar slovom i perom da svoj doprinos. Uz rad je završila višu upravnu školu, niz tečajeva, edukacija i programa. Često ističe da se protiv neshvaćenosti bori znanjem i prihvaćanjem, kako su je poučili njeni roditelji i sredina u kojoj je živjela, osobito otac koji je i sam prošao kalvariju života, a svoje nadahnuće i mudrost pronalazio u pričama o Indijancima.

Majka je šesnaestogodišnjeg dječaka koji odrasta u svom „novo novom vremenu“ koje i sama prihvaća, ali radije ostaje u svojem svijetu priča i mašte koji su joj pomogli da prebrodi nekoliko težih životnih razdoblja.
Piše, prikuplja priče, pjesme i anegdote. U vrijeme pandemije 2019. godine uključuje se na poziv prof. Manje Kostelac-Gomerčić u virtualnu literarnu igru – Koronameron. Na Facebook profilu KUBS Baštinice „Otočki dekameron“ prvi put javno objavljuje svoju prozu, tiskanu nakon toga u istoimenom zborniku priča 24 autora (Koronameron, KUBS Baštinica 2020.). Osnažena publikom i kritikom te usmjerena od mentorice objavljuje i dalje povremeno
na svom profilu priče i pjesme. Sudjeluje 2021. godine u još jednoj literarnoj virtualnoj igri KUBS Baštinice – Gackameron, u kojoj prema glasovima čitatelja osvaja 1. i 2. mjesto s pjesmama Mlikarice i Švički mlin. Sudjeluje na pjesničkim susretima Litterra Gacka 2022. godine. Osobito je zapažen njezin izričaj na čakavskom dijalektu.
Zbirka besjeda (pjesama i kratke proze) „Švičke besede“ prva joj je objavljena knjiga.

Gs Press