Do kraja tjedna predviđa se, uz jačanje južine, uglavnom vruće, posebno na istoku. Prema kraju nedjelje na zapadu nestabilnije uz lokalne pljuskove, a u ponedjeljak uz osvježenje ponegdje može pasti obilnija kiša u zapadnim predjelima unutrašnjosti te na sjevernom Jadranu. Ondje će kiše i neverina biti i u nedjelju. Prema jugu uglavnom sunčano, do ponedjeljka i većinom vruće.

Sljedeći dani donose jačanje južine uz pad tlaka. Na kopnu će puhati jugozapadnjak, a na moru jugo uz dotok sve toplijeg i vlagom sve bogatijeg zraka, i to ponajprije u zapadnoj polovini zemlje. Bit će pritom vruće, mjestimice i sparno. Do nedjelje se u većini krajeva očekuje sunčano. Oblačnije uglavnom u najzapadnijim predjelima gdje će porasti vjerojatnost za mjestimičnu kišu ili pljuskove s grmljavinom tijekom subote, a osobito u drugome dijelu nedjelje. Naši će krajevi u petak i idućih dana biti na prednjoj strani prostrane ciklone, stoji u prognozi Krunoslava Mikeca za HRT.

S jugozapada će nam u takvim okolnostima pritjecati sve topliji te postupno vlažniji zrak. Petak će na istoku obilježiti sunce. Povremeno mala i umjerena naoblaka, a ujutro mjestimice uz rijeke može biti magle. Uz slab i umjeren jugoistočnjak temperatura će danju porasti do 30-ak stupnjeva. Podjednako toplo tijekom dana i u zapadnijim područjima. Jutarnja pak temperatura ondje oko 15 stupnjeva.

Uz to, predviđa se pretežno sunčano, ponegdje uz umjerenu naoblaku, a samo rijetko u jutarnjim satima i kratkotrajnu maglu. Puhat će jugoistočni i južni vjetar, većinom slab i umjeren. Na Jadranu će postupno jačati jugo, a u gorju će puhati jugozapadni i južni vjetar.

Čak 15 stupnjeva niže temperature uz kišu mnogim će kroničnim bolesnicima donijeti dodatne tegobe početkom sljedećeg tjedna.

– To se najčešće odnosi na bolesnike sa srčanim, neurološkim i psihijatrijskim tegobama te one s dijabetesom. Ljudi koji imaju problema s tlakom mogu osjetiti nagle skokove u vrijednostima pa je dobro izmjeriti tlak prije svakog uzimanja lijeka, a potom se konzultirati sa svojim liječnikom oko doziranja – kaže dr. Darko Sinjeri, spec. hitne medicine iz Nastavnog zavoda za hitnu medicinu grada Zagreba.

– Nipošto ne treba preskakati terapiju, mijenjati doze ili uzimati lijekove na svoju ruku. Dodatno, ako ste uz već postojeće simptome zamijetili pojavu nekih novih simptoma, svakako se javite liječniku – upozorava specijalist obiteljske medicine dr. Milan Mazalin.

Dr. Mazalin savjetuje kako je najbolje tijekom naglih promjena vremena ostati kod kuće i što manje boraviti na otvorenom, iako bi oni koji pate od alergija, osobito ambrozije, konačno mogli prodisati.

– Kiša ispire alergene iz zraka pa je zato ljudima s alergijama ipak nešto lakše na otvorenom i konačno prodišu – kaže dr. Sinjeri.
Pojasnio je da od uobičajenih 200 intervencija na dan tijekom naglih promjena vremena imaju 10 posto više poziva.

– Ne izlažite se pretjeranim naporima i sve aktivnosti svedite na minimum. Dodatno, ako možete mjeriti šećer ili tlak, svakako malo redovitije provjerite te parametre kako biste uočili promjene – savjetovao je dr. Mazalin dodajući kako pomaže i laganija prehrana te konzumacija dovoljnih količina vode.

Gs Press / tportal.hr / 24sata.hr

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.