Jutros je održana online konferencija „Lika destination day“ u organizaciji Klastera Lika Destination i Ministarstva turizma i sporta. Konferencija je održana u sklopu provođenja projekta Destinacija Lika: održiva turistička destinacija.

Konferencija je započela u 10:00 sati, a na samom početku konferencije predsjednica Klastera Lika Destination gospođa Petra Kovačević, pozdravila je sve prisutne te dala kratki osvrt na dosadašnji rad i uspjeh klastera: „…Već dvije godine destinacija Lika se nalazi na popisu Top 100 zelenih održivih destinacija svijeta te je i 3. godinu nominirana za isto. Zatim, sustav Lika Quality predstavljen je među 15 najboljih primjera održivog razvoja u svijetu te je kao jedan, od samo dva hrvatska primjera, uvršten u Priručnik o poticanju održivih turističkih praksi koji je objavila Europska komisija za putovanja (ETC). 160 certificiranih proizvoda, 200 umreženih turističkih dionika, zajednička ulaznica za destinaciju Lika te preko 15 uspješno provedenih projekata samo su neki od dosadašnjih rezultata klastera koji pokazuju uspješnost, upornost i kvalitetu našeg rada…“. Posebno je istaknula kako je klaster u svojih pet godina djelovanja postigao prepoznatljivost i povjerenje kod lokalnih proizvođača i nositelja turističkih ponuda te je u destinaciji prepoznat kao pokretač turističkog razvoja.

 Zatim je ispred Ministarstva turizma i sporta sve prisutne pozdravila i voditeljica odjela za kulturni, ciklo i ruralni turizam te ostale posebne oblike turizma gospođa Elizabeta Dolenec koja je istaknula kako turisti i dalje radije biraju sigurnije destinacije no istaknula je i kako se na županijskoj razini od ove turističke sezone o očekuje rast od 10 do 20% zbog čega turoperatori predviđaju dobru turističku sezonu.

Naglasak na ovogodišnjoj konferenciji „Lika destination day“ stavljen je na izazove koje je pandemija pokrenula te nove turističke proizvode i usluge koji su izašli kao pozitivna posljedica pandemije. Stoga su se, nakon pozdravnih govora, svim sudionicima predstavila tri uspješna primjera iz destinacije Lika.

Prva od njih bila je gospođa Antonija Milković iz Gospića koja je ispričala kako joj je pandemija onemogućila rad vlastite turističke agencije i kako ju je to potaknulo na pokretanje nove ideje odnosno otvaranja vlastite suvenirnice „Zera“ koja je u kratkom vremenu stekla iznimnu popularnost.

Zatim se svim sudionicima predstavila gospođa Helena Bogdanić iz Otočca koja na svojem obiteljskom gospodarstvu uzgaja razno bilje i voće od čega proizvodi voćne prerađevine, likere, sirupe ali i energetske pločice te čiji proizvodi zaslužno nose „Lika Quality“  oznaku. Tijekom pandemije gospođa Helena proširila je svoju ponudu; organizirala je nekoliko radionica o bilju, uzgoju bilja, proizvodnji biljnih proizvoda i slično koje su se održale upravo na njenom obiteljskom gospodarstvu.

Posljednji se predstavio gospodin Krešimir Budiša vlasnik adrenalinskog imanja – Lički sokol iz Gračaca. Njihova priča započela je kao bijeg od užurbanog i stresnog načina života. Na svom adrenalinskom imanju osim što nude usluge raznih adrenalinskih aktivnosti, uzgajaju jabuke i drijen te su trenutno u izradi smještajnog objekta i proširivanju ponude.

Konferenciju je pratilo gotovo 70 sudionika koji su na samom kraju konferencije sudionicima postavljali pitanja te iznijeli svoje komentare, probleme, mišljenja i pohvale. Konferencija je završena zaključkom da su upravo izazovi i teški trenuci ponekad ključni za napredak i razvoj poslovanja jer potiču kreativnost, otvaraju nove kutove gledanja te nam daju neku novu snagu. Također je zaključeno kako su konferencije ovog tipa iznimno bitne jer se ovakvim načinom komunikacije i predstavljanja postiže još učinkovitija sinergija nositelja turističkih ponuda te  kvalitetniji razvoj lokalne zajednice općenito.

Gs Press / KLASTER LIKA DESTINATION