Na razini EU registrirano je ukupno 1.441 naziva proizvoda od kojih je 21 hrvatski. Ova brojka svrstava nas na visoko 12. mjesto među državama članicama po broju registriranih naziva zaštićenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić jučer je u Bruxellesu predstavio Ličku janjetinu – hrvatski proizvod zaštićen oznakom geografskog podrijetla u EU. Tolušić je sudjelovao u radu Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo gdje se raspravljalo o budućnosti Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i o reformskom paketu nakon 2020..
Sinoć je Ministarstvo poljoprivrede RH organiziralo prezentaciju „Ličke janjetine“, na kojoj su prisustvovali ministri poljoprivrede, eurozastupnici, veleposlanici te predstavnici međunarodnih institucija. Tom prigodom je povjerenik Europske komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan uručio ministru Tolušiću potvrde o upisu u Registar zaštićenih oznaka EU za „Ličku janjetinu“ i ekstra djevičansko maslinovo ulje „Istra“. Potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić je istaknuo napretke koje Hrvatska postiže u certificiranju svojih izvornih proizvoda.
-Hrvatska je možda najmlađa europska zemlja članica, ali zaštitila je 21 proizvod koji Europi i svijetu jamči vrhunsku kvalitetu, a proizvođačima dodanu vrijednost. Zahvaljujem povjereniku Hoganu na prepoznavanju truda i rada naših proizvođača. Oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) znači naziv kojim se označava proizvod koji potječe iz određenog mjesta, regije ili države, čija se kvaliteta, ugled ili druga karakteristika pripisuju njegovom zemljopisnom podrijetlu i čija se najmanje jedna faza proizvodnje odvija u određenom zemljopisnom području. Zaštita naziva „Lička janjetina“ temelji se na ugledu kojeg je ovaj proizvod stekao zahvaljujući kvaliteti mesa te dugoj tradiciji i specifičnom načinu uzgoja ovaca. „Lička janjetina“ je svježe janjeće meso hrvatske izvorne pasmine ovce, lička pramenka, istaknuo je ministar Tolušić.
Predsjednik Uzgajivača ovce pasime lička pramenka je Gospićanin dr. vet. med. Tomislav Rukavina, svakako najzaslužniji za novo brendiranje i zaštitu ovoga proizvoda.
-Bio je to dugotrajan postupak, ali se naš trud isplatio. Na području Like trenutno se uzgaja oko 40 tisuća grla pasmine lička pramenka. Naša udruga okuplja 43 uzgajivača, dok je još 25 u postupku certifikacije ovoga brenda. Ovaj uspjeh znači da ćemo konačno dokinuti uvozu loše janjetine koja se nerijetko na našem tržištu skupo prodavala pod nazivom „lička janjetina“, zaključio je Tomislav Rukavina. „Plagiranje“ ove delicije posebno je bilo uočljivo u brojnim elitnim hotelima i restoranima. Tako se godinama u Ličkoj kući, najpopularnijem restoranu NP Plitvička jezera, gostima nudila janjetina uvezena iz Mađarske, Rumunjske ili nekih trećih zemalja. Ovoj obmani je na sreću došao kraj kada je prije nekoliko godina ova autohtona lička delicija stekla markicu zaštićenog prroizvoda na nacionalnoj razini.
„Oznaka izvornosti” znači naziv kojim se označava proizvod koji potječe iz određenog mjesta, regije ili države čija kvaliteta ili karakteristike u bitnom ili isključivo nastaju pod utjecajem posebnih prirodnih i ljudskih čimbenika određene zemljopisne sredine i čije se sve faze proizvodnje odvijaju u određenom zemljopisnom području.

GS Press

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.