HRVATSKA – DANSKA 25:19

HRVATSKA ženska rukometna reprezentacija pobijedila je Dansku rezultatom 25:19 i osvojila je brončanu medalju na Euru u Danskoj. Ovo je prva velika medalja hrvatskog ženskog rukometa u povijesti.

Uoči turnira u Danskoj ne samo da nitko nije vjerovao u medalju, nego gotovo nitko nije ni znao da se igra Euro na kojem nastupa Hrvatska. Cure su na posljednja dva Eura bile zadnje. Danas su brončane. Treće u Europi. Senzacija je preslaba riječ za ovo što su ostvarile igračice Nenada Šoštarića.

Hrvatska se nakon teškog poraza od Francuske nije prepala moćne Danske

Nakon teškog poraza od Francuske u polufinalu, Hrvatska se nije prepala moćnog domaćina i ušla je utakmicu odlično. Povela je 3:0. Ipak, Danska se brzo vratila i serijom 7:1 otišla je na 7:4. Tada se činilo da nam prijeti raspad kao protiv Norveške i Francuske, ali Hrvatska je tada odigrala čudesno. Preuzela je vodstvo, a na poluvrijeme se otišlo s 11:11.

Drugo poluvrijeme je bilo nešto posebno. Obrana Hrvatske uništila je jednu od najboljih ekipa na svijetu. Stela Posavec je bila nezaustavljiva s krila, Katarina Ježić odigrala je utakmicu života, a na vratima Tea Pijević je još jednom dokazala da je jedna od najboljih golmanica svijeta.

Danska u drugom poluvremenu 17 minuta bez gola

Kakva je obrana Hrvatske bila najbolje govori podatak da jedna Danska, moćna Danska, punih 17 minuta nije mogla do gola.

Hrvatska je vrlo brzo povela s dva gola razlike. U nekoliko navrata imala je i napad za +3, ali nije uspjela. Danska je u 40. minuti izjednačila na 17:17 i izgledalo je da je domaćin bliži medalji.

Međutim, tako nisu razmišljale cure i Šoštarić. Obrana je bila briljantna, napad je igrao sjajno i Hrvatska je povela dva razlike 15 minuta prije kraja. Prednost je samo rasla, a kad je Andrea Šimara pet minuta prije kraja zabila za +5 (23:18), bronca je bila u našim rukama. Na kraju je završilo 25:19 za veliko slavlje hrvatskih rukometašica.

Hrvatsku su do velike pobjede predvodile Katarina Ježić i Stela Posavec s po pet golova, Ana Debelić je zabila četiri, a Ćamila Mičijević tri gola, dok je Tea Pijević sakupila 15 obrana.

U danskim redovima najefikasnije su bile Mette Tranborg i Anne Hansen s po četiri gola.

Prva ženska medalja u povijesti

Prva je to medalja za hrvatski ženski rukomet na velikim natjecanjima i sasvim sigurno jedna od najvećih senzacija u povijesti europskih prvenstava.

Na putu do bronce odabranice izbornika Nenada Šoštarića upisale su šest pobjeda (Mađarska, Nizozemska, Srbija, Rumunjska, Njemačka, Danska) te upisale samo poraze od finalistica Norveške i Francuske.

Ulaskom u polufinale naše su rukometašice izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. na kojem nisu sudjelovale od 2011.

Najbolji plasman do sada na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.

U finalu se kasnije sastaju Norveška i Francuska.