XPC – Xtreme Powerlifting Coalition je profesionalna powerlifting federacija na čijim natjecanjima se jednom godišnje može kvalificirati za prestižno natjecanje „Arnold Classic“.

Tako je danas u slovačkom mjestu Čadca održano  Europsko prvenstvo ove federacija, a ovo natjecanje bilo je izlučno natjecanje za „Arnold Classic“ slijedeće godine koje će biti u američkoj saveznoj državi Ohio, u gradu Columbusu. Uvjet da se sportaš kvalificira za ovo natjecanje jest vrhunski svjetski rezultat u kategoriji. Powerlifting federacija XPC djeluje i u Hrvatskoj a nositelj licence i predsjednik XPC Hrvatska je Gospićanin Marijo Rukavina Rux.

Stoga je na ovom Europskom prvenstvu nastupila i hrvatska reprezentacija, a naši dizači ostvarili su odlične rezultate.

U natjecanju u bench pressu Tomislav Bitunjac, član PLK Rux iz Gospića, u juniorskoj kategoriji od 110kg podigao je 217.5kg te zauzeo drugo mjesto u kategoriji te ukupno drugo mjesto u apsolutnom poretku juniora. U juniorskoj kategoriji do 140kg član PLK „Imperium“ iz Sinja Mirko Poljak podigao je 225kg te zauzeo prvo mjesto u kategoriji, a treće mjesto u apsolutnom poretku juniora. U seniorskoj kategoriji do 100kg Marijo Rukavina, PLK Rux, podigao je 210kg te osvojio drugo mjesto u kategoriji.

U natjecanju u deadliftu, u seniorskoj kategoriji do 125kg, Zoran Pavić, PLK „Imperium“, podigao je 280kg te osvojio četvrto mjesto u kategoriji.

Ovim odličnim rezultatima svi naši natjecatelji uspješno su se kvalificirali za „Arnold Classic 2020.“